Radom

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radom nocą
Wszyscy kochają Radom
Maskotka Radomia – pani poseł z niebywale szczerym uśmiechem
Lotnisko, z którego za pewne nie polecisz
Brałbym cię jak chytra baba z Radomia Trzy Cytryny.
Mistrz podrywu nawiązujący do Radomia
Radom… Co za gówno odkryłam!
Maria Skłodowska-Curie o Radomiu
Radom… Radom! Jadą!
DJ. Hazel nawołuje w utworze „Weź Pigułkę” do ostrego baunsu w Radomiu
W Radomiu otwarto nowy stadion, pomieści 18 widzów i 3 słuchaczy.
Kiepscy o Radomiu
Arka Noego jest w Radomiu.
Kapitan Nemo o Radomiu
– Kiedy to zrobisz?
– Jak wrócę z Radomia.
– A kiedy jedziesz?
– Nie wybieram się.
Popularne powiedzenie o Radomiu
Ładom?
Elmer Fudd o Radomiu
Szampan, palmy i dziwki – po prostu Radom.
Albert Einstein o Radomiu
– Słyszałam, że jesteś z Radomia?
– Iza, co ty jej za bzdury nagadałaś?
– No z Radomia jesteś, nie?
Częste powitanie nowo poznanej osoby pochodzącej z Radomia

Radom – miasto i powiat w woj. mazowieckim, nad rzeką Mleczną, światowa stolica, siedziba championatu. W Radomiu działa fabryka broni, przez wiele lat nazywana fabryką maszyn do szycia i do pisania. Siedziba powiatu radomskiego. Kraina zupką chińską i mlekiem płynąca.

Historia

Nawet Radom nie od razu zbudowano. Już w VIII wieku wędrowcy, widząc fajną rzekę[1] postanowili się tu osiedlić. Potem powstała legenda, według której pewien rycerz usłyszał słowa: Rad dom bym tu zbudował i nazwał tą małą wioskę Radomiem. Za panowania Kazimierza Wielkiego postanowiono zbudować Nowy Radom, bo stary już się wszystkim znudził. Od tego czasu w Radomiu właściwie nie wybudowano już nic nowego i nic ważnego się już nie wydarzyło. Po I wojnie światowej Radom znalazł się pod panowaniem Kielc i dopiero dzięki Gierkowi wybił się na niepodległość. Okupacja kielecka zaowocowała gorącą miłością pomiędzy mieszkańcami obu ośrodków. Aby uniknąć powtórnej niewoli ze strony mniejszych Kielc, podczas ostatniej reformy województw dobrowolnie przyłączył się do Warszawy, wybierając status Grójca-bis.

Od 1964r. największe miasto graniczące z Polską. Tytuł odebrany Łomży po odkryciu afery hazardowej w tamtejszym Peweksie.

Inna zaś legenda powiada, że pewną ścieżką chodził sobie wielki król naszego wielkiego kraju. Zmęczył się, dlatego usiadł na pieńku stojącym przy dróżce. Był on bardzo niewygodny, więc monarcha krzyknął o kurCenzura1.svg!. Zbudowano tam miasto o tej samej nazwie, którą po wielu latach zmieniono na Radom.

Handel

W Radomiu produkowane są zupy chińskie, z których jedna stała się bohaterką skeczu kabaretu Ani Mru-Mru. Była to jedna z najszybciej przyrządzonych zup z radomskiej stajni, ponieważ została wylana na spodnie klienta restauracji jeszcze przed przyrządzeniem. Mieszkańcy Radomia znani są także z handlu wszelakimi gadżetami, jak: buty, ubrania, telefony komórkowe czy samochody, a wszystko nówka nieśmigane z drugiej ręki. Najbardziej znaną dzielnicą handlową Radomia jest ul. Struga, będąca oazą bezrobotnych starszych pań sprzedających wiejskie (kupione w M1) produkty.

Tradycja

Najstarszą tradycją regionu radomskiego jest stanie. Od zarania dziejów tzw. stacze kultywują ją, stojąc pod blokami, przeważnie w okolicach klatek schodowych. Do obowiązków rzeczonego należy:

  • Stanie oczywiście, zwykle w klatce, tak aby nikt nie mógł przejść;
  • Dbanie o to, by żaden z domofonów zamontowanych w bloku nie działał;
  • I rzadko prośba o dwa złote na piwo.

Z pozoru nieskomplikowana praca stacza tak naprawdę jest ciężką harówą.

Komunikacja

Oczywiście tradycyjnym środkiem lokomocji Radomianina jest BMW (najlepiej jeszcze ze znaczkiem M, chociażby doklejonym). Większość tych aut pochodzi sprzed co najmniej 10 lat, co jednak nikomu nie przeszkadza i każdy dąży do posiadania własnego jak najbardziej wypasionego egzemplarza samochodu tej cenionej niemieckiej marki.

W Radomiu nie ma tramwajów, nie ma metra, nie ma trolejbusów, ale za to są autobusy. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji dzielnie walczy z przewoźnikami i mieszkańcami o najważniejsze sprawy dla miejskiej komunikacji takie jak: wgranie nazw pętli końcowych do wyświetlaczy lub przeniesienie przystanku o 2 domy, bo pani Ziuta ma za daleko na jedynkę. Po Radomiu kursują 24 linie oznaczone cyfrowo, które są obsługiwane taborem nowoczesnym na miarę XXI wieku, takim jak 18-letnie Many, Neoplany i wszechobecne Jelcze. Ale tu mała ciekawostka: w Radomiu niektóre Jelcze są młodsze od Solarisów. Serio.

Media

W Radomiu działa jedno radio i jedna telewizja. Prawie jak w Warszawie… tyle że w Radomiu telewizja nadaje jeden program pod wszystkomówiącą nazwą Teledziennik, który ma za zadanie pokazać jak najwięcej wad Radomia w przeciągu zawrotnych 7 minut i zgnoić radnego z PO lub PiS-u. Prawie jak Teleexpress. W Radiu Rekord (szkoda, że nie Guinnessa – przyp. aut.) non-stop leci Disco-Polo, przeplatane z rzadka informacjami lokalnymi wyssanymi z palca oraz giełdą pracy, która proponuje wywóz gnojówki za czy-pindziesiont za godzinę. W weekendy w tym radiu odbywa się audycja, w której od kilkunastu lat można o tej samej godzinie usłyszeć te same kawałki i pozdrowienia tych samych słuchaczy. Działa także kilka gazet, które oferują zdjęcia przedstawiające ludzi pokazujących palcem na różne przedmioty a'la dziura w jezdni, bądź gówno w centrum miasta.

Dzielnice czy tam osiedla

Radom jest ciut za mały, żeby posiadać dzielnice, więc nieformalnie dzieli się na osiedla:


Inne Fabryki i firmy

Poza produkcją zupek chińskich Radom jest znany też z innych rzeczy. Na przykład z:

  • Zbyszko Company – fabryka produkująca RoKo, Polo Cocktę oraz słynne 3 cytrynki, które ukradła chytra baba;
  • Radoskór Radom – kilka garbarni produkująca buty. Gdyby istniała konkurowała by z Adidasem, czy z Nike. Były sponsor Radomiaka;
  • Fabryka Broni Łucznik lub Zakłady metalowe – chyba nie muszę pisać co tam jest produkowane – sponsor Broni Radom;
  • Fabryka wyrobów metalowych – tutaj nie wiadomo co produkowano.
  • Lotnisko Radom-Sadków – najbezpieczniejsze lotnisko na świecie. Głównie dlatego, że nikt się nim nie interesuje.

Przypisy

  1. Wtedy woda nie była jeszcze taka brudna