OMON

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fresk na ścianie Bazyliki Św. Piotra w Rzymie

OMON (właść. Otriad Milicyji Osobowo Naznaczenija, potocznie Czarne Berety) – rosyjska i białoruska (wcześniej radziecka) jednostka sił specjalnych podlegająca rosyjskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Przeznaczona do działania w sytuacji niepokojów społecznych, aktów terrorystycznych lub parad równości, pełniąca także funkcje typowo prewencyjne i zaczepno-odporne.

Historia

OMON rozpoczął swą działalność w roku 1979 jako oddział mający chronić Igrzyska Olimpijskie w Moskwie w 1980 r. i nie dopuścić do powtórzenia się wydarzeń w czasie igrzysk w Monachium (cokolwiek się tam stało).

Ważniejsze operacje

  • Mordowanie ludności cywilnej w Czeczenii (akcja pod krypt. „Wesołe misie z lasu”).
  • Rozpędzenie Parady Równości w Moskwie w roku 2009.
  • Niektórzy historycy przypisują tej formacji zamach na księcia Ferdynanda i pomazanie jednej ze ścian moskiewskiego metra.

Członkowie (jakkolwiek dwuznacznie by to miało brzmieć)

Do OMON-u mogą wstąpić młodzi mężczyźni w wieku 22–25 lat, którzy ukończyli dwuletnią służbę wojskową. Procedury selekcyjne są ostre i obejmują testy medyczne i psychologiczne (te drugie mniej wymagane), oraz badania wydolności fizycznej i podatności na ostrzał dużego kalibru.


Logo of the United Nations.png To jest tylko zalążek artykułu związanego z organizacją. Jeśli należałeś do tej organizacji – rozbuduj go.