Nonsensopedia:Tworzenie linków

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aby można było łatwiej poruszać się po Nonsensopedii, hasła linkują między sobą. Dokładnie, żmudne klikanie na kategorię, a następnie szukanie konkretnego hasła nie będzie już konieczne.

Budowa i przykłady linków[edytuj]

 • Link prosty: [[Szkoła]] daje Szkoła
 • Linki nie są wrażliwe na odmianę, dlatego istnieją również linki z opisem. Na przykład: [[Szkoła|szkołę]] i [[Szkoła|miejsce nauki]] dają szkołę i miejsce nauki. W niektórych przypadkach nie trzeba używać |, np. [[dom]]u daje w efekcie domu. Istnieje również przypadek, gdy chcemy pominąć słowo w nawiasie lub nazwę przestrzeni, np. [[Reunion (album)|]] da w artykule opis Reunion, a [[Forum:Strona główna|]] da Strona główna
 • Link prosty do sekcji przesuwa stronę do miejsca, w którym znajduje się odpowiednia sekcja. Przydatne przy długich stronach, których przewijanie jest czasochłonne. Przykład: [[Nonsensopedia:Administratorzy#Timeline]] daje Nonsensopedia:Administratorzy#Timeline. Po wstawieniu pipe (|) można dodać opis linku, np. [[Nonsensopedia:Administratorzy#Timeline|Administratorzy latami]] daje Administratorzy latami
 • Linki do sekcji działają dla skrótów, tak więc [[N:ADMIN#Timeline]] zadziała podobnie, jak [[Nonsensopedia:Administratorzy#Timeline]]
 • Link zewnętrzny powstaje przez wpisanie adresu strony, np. http://nonsensopedia.org/ daje link http://nonsensopedia.org/
 • Link zewnętrzny z opisem różni się od zwykłego linku zewnętrznego tym, że można go opisać. Należy jednak użyć pojedynczego nawiasu kwadratowego: [http://nonsensopedia.org/ Nonsensopedia] daje Nonsensopedia
 • Link do adresu e-mail wygląda jak link zewnętrzny z opisem, z tym, że przed adresem dodaje się prefix [mailto:]. Tu również jest możliwość opisania. Np. [mailto:administrator@nonsensopedia.org Mail admina] będzie miał opis, a [mailto:wandal@nonsensopedia.org] nie. Linki wyglądają następująco: Mail admina i [1]
 • Link do grafiki lub kategorii powinien wyglądać tak: [[:Kategoria:Muzyka]] daje Kategoria:Muzyka. Brak dwukropka oznacza skategoryzowanie strony lub wyświetlenie grafiki
 • Link rozpoczynający się od ukośnika poprzedzany dwukropkiem (np. [[:/dev/null]] daje /dev/null). W innym wypadku linkuje on do podstrony artykułu. [[/dev/null]] poprowadzi nas do strony Nonsensopedia:Tworzenie linków/dev/null
 • Link międzyjęzykowy to link do projektu Nonsensopedii w innym języku. Utworzony z dwukropkiem, nie będzie dodany po lewej w sekcji w innych językach, np. [[:en:Poland]] daje en:Poland. Lista prefiksów znajduje się tutaj
 • Link interwiki jest podobny jak powyższy, ale linkuje do dowolnego projektu opartym na wiki. W przypadku Wikipedii link wygląda [[wikipedia:pl:Nonsensopedia]] (wikipedia:pl:Nonsensopedia). W przypadku innej wiki wygląda to tak: w:c:nazwawiki. Lista prefiksów znajduje się tutaj, można też je zapamiętać, bowiem prefiks zawsze jest członem nazwy projektu występującym przed „.org”
 • ISBN jest najmniej przydatnym typem linków. W przypadku użycia po prostu wpisuje się ISBN, robi się spację, i wstukuje numer. Np. ISBN 83-7384-109-1 daje po prostu ISBN 83-7384-109-1

Linkowanie[edytuj]

Dobrze, gdyby linki powstawały w jakiejś określonej grupie haseł związanych ze sobą. Np. hasło obiad powinno linkować do artykułów kuchnia, lodówka, zupa, a nie szafa, gazeta czy szkoła.

Worki linków[edytuj]

W wypadku, gdy artykuły mają zbyt wiele linków, a inne czynności redakcyjne mogą zejść na dalszy plan, używany jest {{worek}}.

Jak nie tworzyć linków[edytuj]

Ten krótki tekst wytłumaczy Ci, twórco worka linków, jak linków nie tworzyć.

Związki frazeologiczne i inne[edytuj]

Pod żadnym pozorem nie rozbijaj związków frazeologicznych, idiomów i innych utrwalonych grup wyrazów, w tym nazw własnych, linkując do każdego wyrazu w wyrażeniu oddzielnie. Przykładowo niedopuszczalne jest zapisanie (najeżdżając kursorem na link zobacz, dokąd prowadzi):

gorączka złota jako gorączka złota
Ferdynand Kiepski jako Ferdynand Kiepski
krakowskim targiem jako krakowskim targiem
Instytut Pamięci Narodowej jako Instytut Pamięci Narodowej

Rodzina wyrazów[edytuj]

Przyznasz, że istnieją rodziny wyrazów, bez pudła pochodzące od jednego, jedynego. Co nie oznacza, że słowa złorzeczenie, złość, złośliwość i złowróżenie, a tym bardziej złom, złogi i złotówka powinny linkować do hasła zło. Słowa te powinny linkować dokładnie tak, jak brzmią, czyli złorzeczenie, złość, złośliwość, złowróżenie, złom, złogi i złotówka.

Częste słowa[edytuj]

Istnieje pewna grupa często występujących słów. Poza spójnikami (i, ale, lecz), do których linkowanie jest absolutnie zakazane poza hasłami z kategorii językoznawstwa, istnieją inne słowa, które wyjątkowo upatrzyli sobie edytorzy Nonsensopedii. Weźmy takie zdania:

Na całym świecie nie ma takiej bawełny, jak tam, gdzie się ją hoduje.
Kapłan uniósł ręce w błagalnym geście.
Coś wisiało w powietrzu, ale nikt nie wiedział, co.

Jak widać, zlinkowane tu wyrazy nie są istotnymi elementami zdań, w których się znajdują. W pierwszym można by zlinkować bawełnę, a najlepiej jeszcze, gdyby była to jakaś specjalna bawełna, zlinkowana adekwatnie do kontekstu. W drugim zdaniu ważny jest kapłan, a najlepiej, gdyby, jeżeli nie został wymieniony gdzieś niedaleko, kapłan ów został zlinkowany z nazwiska. Trzeci przypadek to na dobrą sprawę „zdanie przystankowe”, na którym hasło mogłoby nabierać zamachu, i w ogóle nie powinno być w nim linków, więc nie pchaj ich na krzywy ryj.

Nie linkuj też częstych słów tam, gdzie są użyte jak synonimy niewymienionych w zdaniu, ale o osobnym bycie, tematów, np. złe będą linki:

W tym kraju trudno o muzykę jazzową.
Podwarszawskie jezioro jest latem oblegane.
W tamtych latach wszystko było trudno dostępne.
Opinia o tym samochodzie jest różna.

Przydawki i inne określniki[edytuj]

Zdarza nam się pisać np.:

biskup krakowski
poważna sprawa
upadek obyczajów

Ale w żadnym wypadku nie linkuj słów krakowski, poważna i obyczajów. Prawdę mówiąc, zlinkowanie biskupa, sprawy i upadku jest wyjściem niewiele lepszym. Najlepszym zaś byłoby: biskup krakowski, poważna sprawa i upadek obyczajów. I zupełnie się nie przejmuj, że linki będą czerwone. Nonsensopedia to wiki, a hasła o niebanalnych nazwach są zachętą na przyszłość i drogą do rozbudowy Nonsensopedii.

Znani i lubiani[edytuj]

Tworzenie nagminnie linków do takich zajeżdżonych kobył, jak Tadeusz Rydzyk, Radio Maryja, moherowe berety, Chuck Norris, Rysio z Klanu itd. jest wysoce niewskazane, o ile nie jest to dobrze uzasadnione bardzo bliskim pokrewieństwem omawianego tematu z rzeczonymi czarnymi owcami. Jest to ulubioną zabawą niedoświadczonych IP-ków, którzy myślą, że jest to zabawne i na czasie. Przykład:

to bwło wtedy jak czak noris kopnoł zpułobrotu rysia zklanu bo ojdziec dyrektyor i mocherofe beredy som w radtju mawryja hh i wsztdhus... et cetera, et cetera...

Praktyka ta zwie się w żargonie Nonsensopedii „workiem linków” i jest wysoce potępiana. Nie krępuj się usuwać nadmiarowych linków do rzeczonych tematów, a nawet całych fraz ich dotyczących.

Zobacz też: Nonsensopedia:Celebrities.

Nie linkuj co dwa słowa[edytuj]

Naprawdę, nic się nie stanie, jeżeli wymieniając byłe partie jakiegoś polityka, który często zmienia front, nie dasz linku do żadnej z nich. I absolutnie nic się nie stanie, jeżeli nawet przez cały akapit nie umieścisz linku, bo będą wychodziły same banalne i niezwiązane z hasłem. Chodzi o to, żeby linki mogły przeprowadzić czytelnika przez pokrewne tematy, a nie przez wszystko po kolei. Przykład zbyt gęstego linkowania:

Nie przesadzaj lepiej z zbędnymi linkami, bo artykuł jest wtedy zbyt kolorowy, trudno go się czyta i ciężko takie coś zrozumieć.

Twoje hasła[edytuj]

Fajnie byłoby napisać trochę haseł, połączyć je linkami i nie tworzyć tam żadnych wychodzących linków poza tym, nie? Państwo w państwie się marzy, ale nic z tego. Nonsensopedia jest jedna i jeżeli chcesz do niej dołączyć, musisz zgodzić się na to, że Twoje cudowne hasła będą linkowane do innych, mniej cudownych, a mniej cudowne będą linkowały do Twoich, cudownych.

Ta zasada nie dotyczy sytuacji, kiedy tworzysz hasła z danej specjalistycznej dziedziny. Wtedy linki głównie między nimi będą pożądane i na miejscu.

Wielokrotne linkowanie[edytuj]

Jeśli zalinkujesz na początku (w tym w szablonie {{sur}} czy {{main}}) do pewnego artykułu, nie linkuj do niego ponownie w dalszej części tekstu, chyba, że odnośnik pełni funkcję zagadki. W szczególności unikaj sytuacji, gdy sekcja „zobacz też” zawiera zjawiska, które zostały już wcześniej wymienione.

Nazwy państw[edytuj]

Często zdarza się pisać:

Henryk Sienkiewiczpolski pisarz

Błąd. Linkowanie do Polski, tak samo jak linkowanie gdzie bądź do innych haseł o krajach na początku biogramów i wstępów do haseł powoduje niekontrolowany przyrost przypadkowych wejść na strony słabo związane z treścią hasła (to samo dotyczy linkowania pisarza). Inaczej mówiąc fakt, że ktoś pochodzi z Polski, Niemiec albo Francji ma najczęściej niewielki związek z tym, jakim był następnie człowiekiem, toteż link do państwa, z którego ktoś pochodzi lub z którym ktoś był związany jest zbędny. Linki do haseł o państwach powinny występować generalnie tylko w hasłach geograficznych i ściśle związanych z tematyką danego państwa (polityka, gospodarka, cechy narodowe, hasła o strukturze państwa i społeczeństwa).

Nazwy sekcji i nagłówki haseł[edytuj]

Nie twórz linku w nazwie sekcji. Lepiej jest utworzyć sekcję, a tam w pierwszym zdaniu dać link, lub skorzystać z szablonu {{główny artykuł}} i zaraz pod nazwą sekcji użyć go na zasadzie:

Info.png Główny artykuł: historia Polski

Nie linkuj też niczego w nagłówkach haseł, np. niedopuszczalne jest:

Lech Kaczyński – polski prezydent

Jeżeli spotkasz, czyli szablon[edytuj]

Istnieje szablon, który należy umieścić na górze haseł niezgodnych z zaleceniami spisanymi na tej stronie.

Jest to {{worek}}, wyglądający tak:

Nie krępuj się go zamieszczać, ilekroć natkniesz się na strony, którym by się przydał.

Zobacz też[edytuj]