Nonsensopedia:Inkubator/Crusader Kings 2

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błąd przy generowaniu miniatury. Brak pliku
Przykładowy wygląd mapy po stu latach rozgrywki

Crusader Kings II – gra strategiczna z rodzaju grand strategy, polegająca na prowadzeniu dynastii zmienianiu Europy w mozaikę. W grze nie ma ściśle wyznaczonego celu, lecz występują tam punkty, w które nie wlicza się, ku oburzeniu graczy, tworzenie jak największego bordergore'u[1].

Interfejs gry[edytuj]

Gra ma interfejs podobny do innych konkurencji wśród studia grand strategy – Paradox Interactive. Większość akcji dzieje się na mapie podzielonej na prowincje, lecz istnieją też inne ekrany ukazujące technologię, sytuację wewnętrzną bądź status twojej sekty wiary. Portrety w grze są jakości Full HD 4K[2].

Zasady gry[edytuj]

Cała gra dzieje się na ogromnej mapie Europy oraz kawałka Azji i Afryki. Co istotne, można grać także Islandią[2]. Podczas rozgrywki wcielamy się w postać władcy, lecz w szerszej perspektywie prowadzimy całą jego familię przez wieki. Najlepszą strategią jest nepotyzm zakrojony na szeroką skalę. Twórcy gry wyłączyli możliwość gry teokracją, naiwnie myśląc, że w kościele panuje celibat.

Podłoże historyczne[edytuj]

Myślisz, że ta gra historyczna jest historyczna? Mylisz się! W Crusader Kings II mapa polityczna zgadza się tylko na początku gry. Potem sam decydujesz o jej dalszym wyglądzie. Chcesz, aby Islam zalał Europę 1000 lat wcześniej? Proszę bardzo! Chcesz zająć cały bliski wschód w imię Boże? Proszę bardzo! W grze możesz dokonać nawet czegoś tak nieprawdopodobnego, jak sojusz polsko-niemiecki! Oprócz tego twórcy wydali DLC dodające go gry inwazję wysoko rozwiniętej cywilizacji Azteków w XIV wieku. Obrazuje to jaki nacisk na prawdę historyczną stawia produkcja.

Tyczy się to także graczy komputerowych. W 99% przypadków nikt nie jest w stanie wykurzyć muzułmanów z Hiszpanii, wygrać wojny z HRE a Bizancjum dość często trzyma się jak Amber Gold bardzo dzielnie.

W grze występują także elementy fantastyczne, na przykład eventy. Jeśli pominiesz bardzo ważną fazę, jaką jest ustalanie opcji rozgrywki, to w grze może wystąpić nawet event dotyczący nieśmiertelności! Na dodatek we wspomnianych wcześniej opcjach można włączyć eventy o wilkołakach lub innych bajkowych stworach[3].

Krytyka[edytuj]

Niektórzy krytykują grę za używanie sloganu Deus vult, używanego w czasie krucjat. Najprawdopodobniej ludzie nie mają pojęcia o tym, iż gra dzieje się właśnie w czasie wypraw krzyżowych. Wielu osobom nie podoba się też polityka DLC stosowana wobec produkcji[4]. Jeśli chcesz mieć dostępną każdą postać, muzykę, a nawet skórkę jednostki, musisz wydać łącznie około 1000 złotych. Ci ludzie jednak dramatyzują, w końcu od czego są promocje?

Przypisy

  1. Specjalistyczna nazwa wspomnianej wcześniej mozaiki
  2. 2,0 2,1 Pod warunkiem, że kupisz DLC
  3. W grze występuje też opcja wyłączenia zdarzeń nadnaturalnych, jednak kto by się tym przejmował…
  4. Tak jak w przypadku innych gier studia

Kategoria:Komputerowe gry strategiczne