Nonsensopedia:Agitka

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeśli na tę stronę przywiódł Cię link, który był podany jako powód usunięcia Twojego hasła, to oznacza, że Twoje hasło było właśnie agitką, a ten fakt był powodem do skasowania go w trybie natychmiastowym.

Agitka to, według Słownika języka polskiego PWN-u[1], ulotka, broszura lub przemówienie o treści agitacyjnej, natomiast według Wikipedii[2] krótki utwór o charakterze propagandowym mający na celu skłonienie odbiorcy do popierania określonych haseł czy dążeń politycznych za pomocą bardzo prostych i wyrazistych środków literackich. Cóż to oznacza dla Nonsensopedii?

Zdarzają nam się hasła, w których ich autorzy, korzystając z możliwości nieskrępowanej i natychmiastowej wypowiedzi w przestrzeni publicznej, jaką jest Internet, chcą skondensować swój entuzjazm bądź niechęć wobec jakiegoś zagadnienia. Zdarzają nam się również tego typu dopiski bądź wandalizmy w już istniejących hasłach. Hasła takie są na pewno korzystne dla ich autorów, ale tutaj ich przydatność się kończy.

Nonsensopedia jest przede wszystkim pisana dla ludzi – wszystkich, którzy będą ją czytać teraz i w przyszłości. Oznacza to między innymi, że prywatne poglądy na opisywane zjawiska mogą być punktem wyjścia dla hasła, nie powinny zaś być jego celem. Pisząc należy odsunąć siebie na bok, aby móc się skomunikować (bo wszak hasło jest pewną formą komunikacji) z potencjalnym czytelnikiem. Komunikowanie się na płaszczyźnie dowcipu zakłada wykorzystanie pewnym elementów rozpoznawalnych dla innych (np. baba u lekarza, cieknący kran, kolejka w urzędzie, alkoholicy pod sklepem monopolowym), a dopiero na tej podstawie włączenie do tekstu oceny jakiegoś zjawiska, lub opisanie danego zagadnienia na tyle sprawnie, aby móc pozostawić ocenę tylko w domyśle.

Poglądy, nawet skrajne, mogą być dobrym punktem wyjścia dla hasła, pod warunkiem, że oprócz poglądów ma się jeszcze na nie jakieś przykłady, doświadczenia czy ciekawostki je dokumentujące. Jeśli ma się ich wystarczająco dużo, wtedy wychodzą na pierwszy plan, a poglądy rozmywają się i łagodnieją w tle.

Doświadczeni użytkownicy nie mają zazwyczaj problemu z odstawieniem ocen na czas pisania hasła, ale niedoświadczonym często wydaje się, że śmieszne jest samo to, że porozumieją się z kimś w duchu zgodności co do oceny tego czy tamtego. Ale, generalnie, Nonsensopedia nie służy do szukania przyjaciół ani osób o podobnych poglądów, tylko do tego, aby, bez względu na prywatne poglądy czytającego, maksymalnie duża liczba artykułów zdawała mu się śmieszna i warta uwagi.

Jeżeli znajdziesz gdzieś fragmenty artykułów bądź artykuły przesadnie emanujące chęcią oceniania, nie krępuj się ich pociąć, przepisać, albo napisać od nowa w duchu zaleceń tej strony. Jeżeli natomiast jesteś niedoświadczonym użytkownikiem i Twoje hasło może akurat wypadło w związku z tym, że stało w sprzeczności do tej strony – weź ją sobie do serca i nie pisz tak więcej. Pamiętaj też, że każdy może wyłapać Twoje hasło i przerobić je zgodnie z zaproszeniem zawartym w pierwszym zdaniu tego akapitu, więc Twój wysiłek, aby przekazać emocjonalny ładunek, i tak szybko zostanie zastąpiony inną partią tekstu.

Zobacz też

Przypisy