Mozilla Firefox

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Firefoksa... Dość zakręcone
Logo alternatywne
Logo komunistycznej wersji Firefoxa
Logo Frajerfoksa w wersji -0.0.0 pre-alpha
Firefox 2.0
Firefox próbuje się dowartościować rysując marne karykatury IE
Firefox jest do dópy bo na nim się nie da sie włonczyc dwuch tych samych gier naraz!!11111
Świadomy użytkownik o Firefoksie
A Bestia nadejdzie otoczona gęstą chmurą wściekłości. Dom niewiernych zostanie zrównany z ziemią, a oni sami smażyć się będą w piekle. Ich znaczniki będą migać aż do końca świata.
Z Księgi Jaszczurzej 12:10.
Mammon spał. A odrodzona Bestia potęgę swą na Ziemi budowała, a liczby jej wyznawców rosły w legiony. I przemówili poprzez Czas i plony w gorejącym ogniu poświęcone, a z przemyślnością lisią to uczynili. I tak oto nowy świat zbudowali, na obraz swój i podobieństwo, jako w świętych słowach przyrzeczone było, a o Bestii owej dzieciom swym powiadali. A gdy Mammon zbudził się, marnym jeno był naśladowcą.
z Księgi Mozilli, 11:9 (wydanie dziesiąte beta)
Mozillo Firefox – jesteś moją najgłębszą miłością. Ale Google Chrome jest moim sukkubem...
A.J. Garrett z User Friendly o Google Chrome.
Mozilla Frajerfoks to największy grat, jaki istniał kiedykolwiek!
Zapalony fan mydlanej Opery o Ognistym lisku

Mozilla Firefox (właść. Frajerfox lub Fajerkox) – jedyna alternatywa dla biednych userów, skazanych na hegemonię Internet Explorera, dostępna dla pecetów z Windowsem, Maćkiem, Linuksem, Solarisem, OS/2, AIX, Haiku i FreeBSD, a także na smartfony z Androidem, Maemo i Windows Mobile. Aktualna wersja to 47.0[1], nareszcie, choć wszyscy posiadają wersję 3.6 lub starszą. Najlepszy przyjaciel SeaMonkey, kolega Opery i Google Chrome. Największy wróg IE. Nieporównywalnie bardziej odporna na działanie wirusów i innych trojanów. Zawiera przyjaznego, mającego plan (zniszczenia ludzkości), gadającego robota (można z nim porozmawiać po wpisaniu na pasku adresu „about:robots”). Silniczek Firefoksa to Gecko, który wyewoluował od kodu IE Tasman, powstałego w czasie przejścia Microsoftu na Open Source i wydanie wszystkich jej produktów na licencji GNU-GPL.

Wady i zalety

Oprócz niewątpliwych plusów przeglądarka ma również minusy. Oto niektóre z nich:

 • Udostępnienie hackerom swoich danych.
 • Przyzwyczajenie użytkownika do zbyt wolnego działania, co pozwala na krótkie (2-godzinne, a przy szybszych komputerach, 4-godzinne) drzemki.
 • Pośrednie wspieranie ustroju komunistycznego.
 • Pokazuje przykład nieudanej przeglądarki.
 • Łapanie dialerów, a tym samym zwiększenie dochodów Telekomunikacji Polskiej.
 • Podpalenie sieci (najczęściej konopiem).
 • Nie można edytować kodu strony[2].
 • Niepoprawne wyświetlanie stron (tylko IE jest dopracowany pod tym względem).
 • Zwiększenie zagrożenia bezpieczeństwa własnego komputera.
 • W Firefoksie, zanim zainstaluje się nam spyware, adware, wirus albo dialer, możemy przynajmniej się pomodlić, podczas gdy w IE zostaniemy o tym poinformowani.

Niewiele osób jest tego świadomych, ale ogień w jej logo symbolizuje prędkość spalania pamięci RAM wraz z instalacją wuchty dodatków. Dodatki te są wynikiem działalności społeczności biednych userów Firefoksa, którzy nieustannie prowadzą prace nad klonowaniem kolejnych elementów Opery i Internet Explorera i w dodatku nic z tego nie mają.

Alternatywne logo

W logo Firefoksa znajduje się łoś panda mała, a nie kuna lis – w przeciwieństwie do tego, co twierdzą niektórzy heretycy. Zwierzę leży (do góry nogami) na planecie, która przypomina Uran. Do dziś możemy obejrzeć różne podrobione loga Firefoksa w innych programach tj. Google Chrome, SeaMonkey lub Opera. Prawdziwe logo (o którym nikt nie wiedział) można odnaleźć na „about:logo” (wpisz ten kod na pasek adresu).

Aktualizacja

Fundacja dla biednych userów Mozilla aktualizuje (zwiększa cyfrę wersji o 1) Firefoksa co 3 godziny dni tygodnie lata ery miesiące, aby Dzieci Specjalnej Troski cieszyły się nową, niezmienioną wersją. Potem po cichutku dodaje bugi i wydaje nowe poprawki. Firma podzieliła Fajerfoksa na wersje: Beta, Aurora (czemu nie Alpha?), i Nightly Builds (tą wersję robią, gdy w nocy nie śpią). Aktualizacja Firefoksa jest prosta i robi się to automatycznie, co kilka tygodni jest bardzo trudna i skomplikowana. W zależności od numeru wersji[3], trzeba znaleźć i kliknąć „O programie Firefox”, a dalej będziesz się musiał domyślać[4] lub pobierzesz go szybciej, łatwiej i bez problemów z Inderpnet Explodera.

Walka z IE

Jak każdy wie największym konkurentem Mozilli w przechwytywaniu wirusów na nasz komputer jest Internet Explorer. Opera próbuje pomagać fajerfoksowi, ale on powiedział: NIE! Wykluczone nie chce żeby ci się coś stało. Walka toczy się zawzięcie. Jak donoszą plotki Firefox nie chcąc zostawać z tyłu postanowił wykupić własną bazę wirusów która nie będzie aktualizowana i stale wysyłana do użytkowników.
Jednak IE chcąc zwiększyć swą popularność dodał funkcje która automatycznie wykrywa wirusy/dialery oraz automatycznie usuwa je z bazy wirusów Firefoksa. Jaka będzie odpowiedź Firefoksa? Czyżby 3 darmowe kubki AIDS dla każdego użytkownika Firefoksa?

Galeria

Przypisy

 1. Spodziewamy się Firefoksa 50 już za niecałe pół roku! (Chyba że w wersji Nightly Builds, wtedy już za -30 dni [czyt. już jest])
 2. Przynajmniej bez jakichkolwiek dodatków.
 3. Od wersji czwartej zobaczymy pomarańczowe menu z napisem „Fajerkoks”.
 4. I z tego powodu wszyscy mają przestarzałe wersje.