Francuski Ruch Oporu

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Patrol Francuskiego Ruchu Oporu
Słuchajcie uważnie, bo nie będę powtarzać...
Przykład szyfrowania wiadomości przez Francuski Ruch Oporu

Francuski Ruch Oporu – ogół braku działań zbrojnych, podjętych przez Francuzów w latach 19401944 celem pozbycia się Niemców z ich kraju. O efektach działań Ruchu świadczy fakt, że Niemcy poszli sobie dopiero, kiedy na plaże Normandii zjechało mnóstwo Amerykanów oraz Brytyjczyków i – mimo zdecydowanych protestów – rozłożyło się z tam z parawanami, sandwichami i czołgami.

Charakterystyka Francuskiego Ruchu Oporu

Francuski Ruch Oporu dzielił się na:

W obu Ruchach Oporu służyły wyłącznie kobiety, ponieważ mężczyźni w tym czasie byli zajęci kolaboracją, piciem wina i innymi rzeczami, które z francuskiego punktu widzenia były ważniejsze niż wojowanie.
Członkinie obu Ruchów Oporu różniły się generalnie tym, że komunistki były fanatyczkami i nie znały litości, a pozostałe nie.

Uzbrojenie i wyposażenie

Uzbrojenie Francuskiego Ruchu Oporu stanowiła broń angielska, pochodząca ze zrzutów (steny, vickersy, lotnicy) oraz zdobyczna (muszkiety, arkebuzy, proce, grabie). Ruch był ponoć w posiadaniu materiałów wybuchowych (fr. le plastique explosive), jednak źródła opisujące jego użycie dziwnym trafem wyleciały w powietrze.

Typowy strój maskujący członkini Francuskiego Ruchu Oporu składał się z:

  • beretu z antenką UKF
  • szarego prochowca
  • białych podkolanówek
  • półbutów bojowych wz. 1932
  • sztucznego nosa, uszu lub innej odstającej części ciała

Istotna cechą był brak posiadania przez członkinie Ruchu bielizny, ponieważ rzeczona została zużyta na szycie spadochronów.

Najsłynniejsze akcje

  • Wielki Sabotaż (Le Grande Sabotage) – ogólnofrancuska akcja przesalania potraw, przypalania beszamelu, zwietrzania wina, spłaszczania sufletów, zamieniania gatunków ślimaków i żab, mająca na celu wpędzenie Niemców w panikę i popłoch.
  • Czerwona Dama (La Madame Rouge) – udana akcja, podczas której miłość francuska zdecydowanie pokonała niemiecką.
  • Wielka Ucieczka (L'Évasion Grande) – każde starcie zbrojne zainicjowane przez Francuski Ruch Oporu, kończące się w momencie pojawienia się niemieckich żołnierzy w odległości mniejszej niż 2 km od stanowisk francuskich partyzantów.

Historycy oceniają, że Francuski Ruch Oporu był najbardziej ekonomiczną partyzantką w Europie pod kątem zużycia amunicji oraz odszkodowań za zniszczone mienie (siedem stłuczonych szyb, cztery połamane sztachety, jedna potrącona rowerem kura). Oprócz tego w pełni doceniają sztukę konspiracji Ruchu, ponieważ nikt nie wie, kim były członkinie ruchu, czym się wsławiły i czy w ogóle istniały. No, chyba że za działaczki Resistance uznać francuskie prostytutki, które wyeliminowały więcej umundurowanych Niemców, niż uczynili to francuscy żołnierze.

Zakończenie działań Ruchu

W 1944 roku Francuski Ruch Oporu zakończył działania w miejscach, gdzie je rozpoczął i nie rozpoczął działań we wszystkich innych miejscach. Miejscowa ludność przyjęła to entuzjastycznie.