Edyta Górniak

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy polskiej piosenkarki. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.
A tu Edytka wymiata na scenie. W dosłownym tego słowa znaczeniu
Gdybym był jak Edyta Górniak, fałszowałbym Hymn, mieliby mnie za durnia.
Nosiłbym też obciachowe kiecki i śmiałby się za mnie nawet Marek Niedźwiecki
Grupa Operacyjna o Edycie Górniak
Jestem kobieetąąą!!
Edysia odkrywa prawdę o sobie
Chlip… Chlip… Buuueeeeee!!!
Edysia emocjonalnie odpowiada ma pytanie, kim jest Darek Krupa

Edyta Anna Górniak (ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach, woj. dolnośląskie) – polska wokalistka. Interpretatorka hymnu Polski. Wydała 5 albumów studyjnych. Słynie głownie z wielkich jak ponton ust i sztucznej gęby twarzy, ale nieliczna grupa kojarzy ja tez z niezłego glosy, którym oczarowała Polaków w 2002 roku podczas MŚ w piłce nożnej.

Kariera

Była pierwszą osobą z Polski, która startowała w Eurowizji – za zaśpiewanie To nie ja byłam Ewą została nagrodzona drugim miejscem, co jak się okazało, jest jak dotychczas najlepszym wynikiem osiągniętym przez Polaków. Zarobiła na tym 10 000 PLN, a jak to wariatka kobieta, wydała wszystko na ciuchy i kosmetyki.

Interpretacja hymnu

Podczas mundialu 2002 w Korei i Japonii przedstawiła swoją ciekawą, zabawną i zaskakującą interpretację hymnu RP. Wersja ta spotkała się z ciepłym przyjęciem, jedynie co bardziej wybredni uważali, że nie można tego słuchać.

Głos

Obejrzyj ten film na YouTubie
Edzia śpiewa hymn

Niektórzy mówią, że jej głos równa się z piskiem przejeżdżającego gwoździa po tablicy szkolnej. Inni zaś, że jakby ktoś przecinał piłą mechaniczną metal. A jeszcze inni (głusi wariaci) sądzą, że ma głos jak śpiewaczka z opery.

Kariera wczasowiczki pierwsza klasa

Gdy Edyta skończyła 19 lat chciała pojechać na wakacje na Karaiby. Pojechała. Tam zaczęła śpiewać na scenie. Na początek zaśpiewała angielską piosenkę I hate you, damn mennel. Mieszkańcy Karaibów obrzucili ją jajami i pomidorami, co dało piękny efekt beżowo-czerwonej paćki na jej (wg niej samej) najlepszej sukience.

W „Tańcu z gwiazdami” była zaskoczona, iż doszła do półfinału.

Dyskografia

  • Dotyk (1995, nakładem Piraton FBI) – przygotowany w pośpiechu, aby zarobić jak najszybciej dużo kasy i zrekompensować finansowe drugie miejsce w konkursie Eurowizji. Większość utworów to piosenki wykonywane parę lat wstecz w teatrzyku Buffa, użyte bez zgody autorów.
  • Edyta Gorniak (1997, nakładem FBI) – album na całym świecie wydany, którego produkcją zajął się Kris Neel, największy wyrzutek brytyjskiego szołbiznesu, który popadł w problemy alkoholowe, zaraz po tym jak wyprodukował singla dla Kylie Minogue, po którym zakazano jej występów performerskich przez pół roku. Pisownia tytułu płyty, miała ułatwić zapamiętanie fanom kosmicznego, obcego nazwiska. Album mimo to nie okazał się sukcesem, gdyż w 1997 roku cały świat zdążył już zapomnieć o skromnej, polskiej wieśniaczce, która z niewiadomych powodów zajęła drugie miejsce w konkursie Eurowizji.
  • Perła (2002, nakładem Piraton FBI) – eee…
  • Invisible (2003, nakładem Virgin Deutschland) – materiał muzyczny z Perły udało się sprzedać Niemcom, jednak jak się później okazało nie był to sukces muzyczny Edyty, tylko chęć Niemców do budowy gazociągu Rosja – Polska – Niemcy. Po premierze singla Impossible, Putin zbyt dosłownie odebrał tytuł piosenki i postanowił wykluczyć Polskę z umowy. Nie pomogło nawet awangardowe wykonanie Hymnu Polski…
  • E K G (2007, nakładem Agory) – mało znaczący album dostępny na wszelkich odpustach i wyprzedażach prasy codziennej. Tytuł oznacza nic innego jak: Edyta! Kurna! Górniak!, która manifestując swój stosunek do dziennikarzy w liście otwartym, pokazała swój obecny stan postępu choroby dwubiegunowej, połączonej z głęboką afazją do wieku dziecięcego.

Ciekawostki

  • Edyta wystąpiła w Jak oni śpiewają i zajęła tam drugie miejsce, a śpiewała piosenkę Płynie Wisła płynie.
  • Kiedy mieszkańcy Karaibów zabrudzili jej sukienkę jajami, powiedziała, ze była to jej najlepsza sukienka. Ponieważ była obrzydliwa, oznacza to, ze reszta jej ubrań to stare szmaty ze śmietnika.
  • Niedawno Edyta obchodziła dwudziestolecie twórczości na festiwalu Pot Trendy w Sopocie i jak się okazało, przez ten czas niewiele stworzyła. Uraczyła wszystkich miliardowym wykonaniem piosenki To nie ja (opowiadającej o jej rozdwojeniu jaźni), a następnie wykonała siedem bisów tego samego utworu. Publiczność puściła największego, zbiorowego pawia od czasów wykonania przez nią hymnu Polski.
  • Jakiś czas temu Edyta wzięła udział w programie Tak to leciało. Jest dowodem na to, że każdy może zapomnieć tekst własnej piosenki. Odzyskała pamięć po interwencji prowadzącego Macieja Miecznikowskiego, który musiał użyć paralizatora.
  • Nawet Czarodzieje z Waverly Place nie mogą jej zaczarować, bo jest cała z plastiku.