.Nowoczesna

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Ryszard Swetru, założyciel

.Nowoczesna, .N, Nowoczesna Kropka, zwana również Petruformą Obywatelską, .Nowotworem tudzież .Nowoczerskąpartia polityczna, a zarazem grupa spekulantów na rynku domen internetowych. Założona została przez paraekonomistę Ryszarda Swetru.

Historia

Platforma Obywatelska tonie, spieprzamy!
Zdanie zwiastujące utworzenie .N

Dzień po pierwszej turze wyborów prezydenckich 2015 dwóch zeitgeistów polskiej polityki – Leszek Balcerowicz oraz Władysław Frasyniuk ogłosiło chęć założenia partii politycznej. Dzięki temu wyczynowi dostali 5% poparcia w sondażach[1] Schemat działania był prosty:

  1. Przekonać wyborców Platfusa Obywatelskiego, iż ten się niechybnie stoczy;
  2. Przekonać tychże wyborców, że to ta partia (wówczas jeszcze bezimienna) to idealny prezent na święta wybór przy urnie;
  3. Przekonywać opinię publiczną tak długo, jak to możliwe, że nie mają nic wspólnego z rzeczonym Platfusem;
  4. Wymyślić wreszcie fajną nazwę.

Nazwa

Aktualna nazwa pochodzi stąd, że kogoś oświeciło i odkrył, że na listach wyborczych komitety ustawia się alfabetycznie[2], a znaki spoza alfabetu – takie jak kropka – mają pierwszeństwo. Oczywiście to pretekst, podany do informacji publicznej, ale tak naprawdę za wyborem stoi rzecz bardziej prozaiczna. Mianowicie najpierw pochwalono się nazwą partii, której pierwotne brzmienie to nowoczesna.pl, a dopiero potem pomyślano o wykupieniu domeny internetowej o takiej nazwie. Szybko się okazało, że jakiś dzieciak zrobił to jako pierwszy i na szybko było trzeba wymyślić coś innego.

Politycy

Jak łatwo zauważyć, politycy Nowoczesnej mają w większości swojsko brzmiące nazwiska, które od razu mówią, skąd pochodzą:

Jak rozpoznać w sobie elektorat .Nowoczesnej?

Program

Przypisy

  1. Imponujący wynik, jak na jeden dzień.
  2. Geniusz, nie?
  3. We frankach, oczywiście